Alevi Haber Ajansi – PİRHA

19. Munzur Kültür ve Doğa Festivali programı açıklandı

16 Temmuz 2019 - 21:09 pirha.net
19. Munzur Kültür ve Doğa Festivali programı açıklandı
439 views
16 Temmuz 2019 - 21:09

PİRHA – 19. Munzur Kültür ve Doğa Festivali programı açıklandı. Dört gün sürecek festivalde ‘Dersim’e, İnancına, Diline, Kültürüne Sahip Çık, Yaşa ve Yaşat’ şiarıyla Dersim’in kültürüne, inancına ilişkin panel, müzik, tiyatro ve birçok etkinlik yapılacak.

Dersim Belediyesi ve Dersim Dernekler Federasyonu,  Munzur Festivali’nin programını açıkladı.

Açıklamada, “Uzun süreden beri yoğun emek harcayarak hazırlıklarını yapmış olduğumuz 19. Munzur Kültür ve Doğa Festivali programı tamamlanmış olup, oluşturulan program için ilgili makamlara gerekli bildirimlerde bulunulmuştur.“Dersim’e, İnancına, Diline, Kültürüne Sahip Çık, Yaşa ve Yaşat” şiarı ile dört günlük süreye yayılan festival günleri programımız; müzikten ekolojiye, felsefeden güzel sanatlara, tiyatrodan sinemaya, kadın atölyesinden çocuk atölyesine kadar birçok etkinlikle sizlerle buluşmaya hazırlanıyor. Festival programı hazırlık sürecinde bizim yanımızda olan, dilimize, kültürümüze, inancımıza katkı sunan sanatçı, aydın,yazar, akademisyen ve diğer sanat dallarından bize destek olan doğa ve sanatsever bütün dostlarımıza teşekkür ederiz” ifadeleri kullanıldı.

“Munzur Kültür ve Doğa Festivali, bir halkın tarihine, kültürüne, inancına, diline ve doğasına sahip çıkma çabasıdır. Tüm Dersimlileri ve Dersim dostlarını 25-28 Temmuz tarihleri arasında yapılacak olan 19. Munzur Kültür ve Doğa Festivali’ne davet ediyoruz” denilerek çağrı yapılan festivalin programı şöyle:

25 TEMMUZ PERŞEMBE (I. GÜN)

KARŞILAMA
PÜLÜMÜR MERKEZ-PERTEK FERİBOTU-SEYİTLİ KÖPRÜSÜ
SAAT: 09.00

AÇILIŞ PROGRAMI

AKTULUK VE CEMEVİ KAVŞAĞINDA BULUŞMA-KENT MERKEZİNE HAREKET

SAAT: 11.00

 

ÇILA UYANDIRMASI

ANADİLİMİZDE GULBANGLARLA NİYAZ

AÇILIŞ KONUŞMALARI (DERSİM BELEDİYE BAŞKANI, İL MİLLETVEKİLLERİ)
VARVARA HALK OYUNU

YER: SEYİT RIZA MEYDANI

SAAT: 12.30-14.30

 

SERGİ AÇILIŞI:

FOTOĞRAF SERGİSİ: “DERSİM’İN SAKLI YERLERİ”
DÜZGÜN BOZAY, MURAT CAN TOPRAKÇI, SEVİM AYDOĞAN

YER: YERALTI ÇARŞISI ÜSTÜ

SAAT: 15.00

 

CEM
YER: DÜZGÜN BABA CEM EVİ

SAAT: 18.00

 

PANEL:

DERSİM’DE EKOLOJİK YAŞAM VE ÇEVRE İÇİN NELER YAPILABİLİR?

MODERATÖR: HASAN ŞEN (MUNZUR KORUMA KURULU)
ALİ YILDIZ (MUNZUR ÇEVRE DERNEĞİ BŞK. VEKİLİ)
CEMALETTİN KÜÇÜK (METALÜRJİ YÜKSEK MÜHENDİSİ-TMMOB YK)
TALAT ÇETİNKAYA (MEZOPOTAMYA EKOLOJİ HAREKETİ AKTİVİSTİ)

BARIŞ YILDIRIM (AVUKAT)
YER: SANAT SOKAĞI
SAAT: 16.30-18.30

AÇILIŞ KONSERİ:
AÇILIŞ KONUŞMASI-DEDEF GENEL BAŞKANI
BEHZAT FİRİK ÇOCUK KOROSU

ERDOĞAN EMİR
BABETNA

MİKAİL ASLAN
GRUP VARDİYA

YER: STADYUM
SAAT: 19.30-24.00

BELGESEL GÖSTERİMİ:
16 TON (VİCDAN VE SERBEST PİYASAYA DAİR BİR FİLM)
YÖNETMEN: ÜMİT KIVANÇ

YER: YERALTI ÇARŞISI ÜSTÜ
SAAT: 21.30

26 TEMMUZ CUMA (II. GÜN)

SERGİ AÇILIŞI:
GÖRÜLMÜŞTÜR SERGİSİ
YER: BELEDİYE BİNASI GİRİŞİ
SAAT: 11.00

PANEL:
ZAZA DİLİNİN (KIRMANCKİ) TARİHİ GELİŞİMİ VE GÜNÜMÜZDEKİ YERİ

MODERATÖR: MERAL EMİR

NETİCE ALTUN DEMİR (ARAŞTIRMACI)
HIDIR EREN (ZAZA-DER)

DR. HÜSEYİN ÇAĞLAYAN

DR. ÖĞR. ÜYESİ İLYAS ARSLAN
YER: BELEDİYE KONFERANS SALONU
SAAT: 13.30-15.3

PANEL: GÜNCEL SİYASAL GELİŞMELER VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

MODERATÖR: SIRMA TAYAM
TAYİP TEMEL (HDP VAN MİLLETVEKİLİ)
MEHMET TÜRKMEN (EMEP GENEL BŞK YRD. )
ÖZLEM GÜMÜŞTAŞ (ESP EŞ GENEL BŞK.)

HÜSEYİN ŞİMŞEK (SMF)

YER: BELEDİYE KONFERANS SALONU
SAAT: 17.00-19.00

“VİRÊ MA.. SAYİRÊ MA..” (HAFIZAMIZ.. OZANLARIMIZ..)
MODERATÖR: 
CEMAL TAŞ (ARAŞTIRMACI-YAZAR)
YETER ÖZTAN
FATMA DEDE
MEHMET ÇETİN (ŞAİR)

SAİT BAKŞİ (OZAN)

YER: SANAT SOKAĞI
SAAT: 18.30-20.00

TİYATRO JÎN
SEHER
YER: DSİ PARKI- ŞEĞANK
SAAT: 19.00

 

MÜZİK DİNLETİSİ:
SİNAN SERDAROĞLU
YER: SEYİT RIZA MEYDANI
SAAT: 20:00-21.00

 

BELGESEL GÖSTERİMİ:
“TOPRAKTAN GÖĞE DEVRİMCİ HALKÇI YEREL YÖNETİMLER DENEYİMİ”
YÇKM SİNEMA KOLEKTİFİ

YER: YER ALTI ÇARŞISI ÜSTÜ
SAAT: 21.30

27 TEMMUZ CUMARTESİ (III. GÜN)

KENTİMİZİ TEMİZLİYORUZ
YER:  SEYİT RIZA MEYDANI’NDAN MİSKİSAĞ’A KADAR
SAAT: 08.00

PANEL: KADINLAR HAKLARINI VE MÜCADELEYİ KONUŞUYOR
MODERATÖR:
 DUYGU KURBAN (SES DERSİM ŞB. Y.)
AYLA AKAT ATA (HDP ESKİ MİLLETVEKİLİ)
DİLŞAT CANBAZ KAYA (HDP İSTANBUL MİLLETVEKİLİ)
İLKE IŞIK (AVUKAT)

YER: SANAT SOKAĞI
SAAT: 15.00-16.30

 

PANEL: YEREL YÖNETİMLERDE ÜRETİM VE KOOPERATİFÇİLİK
MODERATÖR: KAZIM DOĞAN (ARI YETİŞTİRİCİLERİ BİRLİĞİ TUNCELİ) 

DERYA ÖZ (OVACIK DOĞAL ÜRÜNLERİ KOOP.)
DEVRİM ŞİMŞEK (KRAVGA TARIMSAL KALKINMA KOOP. TEMSİLCİSİ)
HATAYİ DEMİR (PÜLÜMÜR TARIMSAL KALKINMA KOOP. BŞK.)
SEDAT BAŞKAVAK (TÜMKÖYSEN EĞİTİM ÖRGÜTLENME UZM.)
YER: BELEDİYE KONFERANS SALONU
SAAT: 17.30-19.00

 

MÜZİK DİNLETİSİ:
KEREM SEVİNÇ
YER: SEYİT RIZA MEYDANI
SAAT: 20:00-21.00

BELGESEL GÖSTERİMİ VE SÖYLEŞİ:
“130 CANIN GÜLÜŞLERİNİ UNUTMAYACAĞIZ”
“CUMARTESİ ANNELERİ BELGESELİ”

KATILIMCILAR: 10 EKİM AİLELERİ, SURUÇ AİLELERİ, CUMARTESİ ANNELERİ
YER: YERALTI ÇARŞISI ÜSTÜ
SAAT: 20.30


28 TEMMUZ PAZAR (IV. GÜN)

LGBTİ+ KAVRAM ATÖLYESİ
ELİF ÇOBAN
HAKAN AKSU
ZARİFE AKBULUT
YER: ZEMBUL KAFE
SAAT: 13.00-16.00

PANEL:
HUKUK, İNSAN HAKLARI VE DERSİM
MODERATÖR:
 KENAN ÇETİN (TUNCELİ BAROSU BAŞKANI)
EREN KESKİN(AVUKAT-İHD EŞ GENEL BŞK.)
MERAL HANBAYAT (AVUKAT)
GÜLSEREN YOLERİ (AVUKAT- İHD İST. ŞB. BŞK.)
CAFER DEMİR
YER: BELEDİYE KONFERANS SALONU
SAAT: 16.00-17.30

BASIN AÇIKLAMASI: DERSİM KADIN PLATFORMU
YER: SEYİT RIZA MEYDANI
SAAT: 18.00

ÇEVRE YÜRÜYÜŞÜ:
SEYİT RIZA MEYDANI’NDAN GOLÊ ÇETU’YA YÜRÜYÜŞ
SAAT: 18.30

KAPANIŞ KONSERİ:
KAPANIŞ KONUŞMASI (DERSİM BELEDİYE BAŞKANI)
TERTİP KOMİTESİ METNİ
YASEMİN GÖKSU
MAVİŞ GÜNEŞER-METİN-KEMAL KAHRAMAN
GRUP MUNZUR
ZELAL GÖKÇE
VERADARDZ FOLK ENSEMBLE
YER: STADYUM
SAAT: 19.30-24.00

SUNUCU: FETİYE YILDIRIM
MEHMET ÇETİN

pirha ©2019