CANLI YAYIN

Kadıköy PSAKD’nin Hızır Cemi’nde dayanışma ve barış mesajları verildi-VİDEO

PİRHA-Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Kadıköy Şubesi’ne bağlı İçerenköy Cemevi’nde Hızır Cemi yapıldı. Onlarca kişinin lokmalarıyla katıldığı cemde birlik, beraberlik ve barış mesajları verildi.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Kadıköy Şubesi’ne bağlı İçerenköy Cemevi’nde Hızır Cemi’ni Güvenç Abdal Ocağı dedelerinden Sefa Öztürk yönetti. Sefa Öztürk’e postta Güvenç Abdal Ocağı pirlerinden Salih Dede, Hıdır Abdal Ocağı pirlerinden Muharrem Erkan, Sarı Saltuk Ocağı pirlerinden Kemal Öztürk mihman olup gülbang ve dua hizmetlerine katkıda bulundular. Hubyar Ocağı talipleri Naz Atmaca, Zeynal Şahin ve Sarı İsmail evlatlarından Halil Gültekin zakirlik yaptı.

PSAKD Tokat Şube Başkanı, Hıdır Abdal Ocağı pirlerinden Muharrem Erkan birlik ve beraberlik mesajları ile gülbanglar okuduktan sonra Hubyar semahına katıldı. Sarı Saltuk ocağı evlatlarından Kemal Öztürk, “Ademden evvel dünyaya gelen Fatma anamızdır. Çünkü o bir kadındır ve tüm insanlığın anası ondan cevlan eylemiştir” diyerek Hızır ceminde Alevilikte kadının önemini vurguladı.

Sefa Öztürk Dede de “Hızır; umuttur, sevgidir, bolluktur, güzel olan her şeydir. Zamanı gelince rüzgar, zamanı gelince çiçektir, zamanı gelince karınca, zamanı gelince insandır. Kainatta iyiliğin toplamdaki adıdır Hızır” ifadeleriyle Hızır’ı anlattı.

Ceme katılan yazar, yaşam koçu Naz Atmaca, post dedelerinin daveti ile zakirlere eşlik ederek “Nasip olsa Amasya’ya varırsan” deyişini okudu.

“ALEVİLİKTE İTTİFAK YOKTUR, İKRAR VARDIR”

Hızır cemi sonrası ceme katılan canlara lokmalar pay edildi.

PSAKD Kadıköy Şubesi yöneticisi ve şube sözcüsü Rıza Çelik, “Alevi toplumunda dayanışma ruhunun esas olması, cemevlerinin bilgi, kültür ve çekim merkezi haline getirilmesi gerektiğini söyledi. Çelik, “Şube yönetimleri belirlenirken gelenek haline getirilmiş olan siyaseten birbirine yakın olanların ittifakı yerine üst kimliği Alevi olan, Alevi kimlik mücadelesini kendisine dert edinmiş; siyasal, toplumsal, inançsal ve kültürel manada Aleviliği bir bütün olarak taşıyabilecek ve temsil edebilecek; kariyerizm kaygıları taşımayan, egolarını törpülemiş ve insanı kamil mertebesini kendine hedef yapan canların birlikteliği esas alınmalı. Alevilikte ittifak yoktur, ikrar vardır. Desti deman olmuş, erbabı garezi lanetlemiş, Saki Kevser yolunda olan ve kendini bilme mertebesine gelen canlar bu yola önderlik etmelidir” dedi. (HABER MERKEZİ)

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

pirha.net © 2018