‘Maraş’tan Malatya’ya yeni katliamlara geçit vermeyeceğiz’-VİDEO

PİRHA- ‘Maraş’tan Malatya’ya yeni katliamlara geçit vermeyeceğiz’ başlıklı gerçekleşen söyleşide katliamların lokal ve tesadüfler sonucu değil planlı ve sistematik olduğuna dikkat çekildi.

Haberin Videosu

AKA-DER Genel Merkezi’nde Ayla Yılmaz’ın moderatörlüğünde ‘Maraş’tan Malatya’ya yeni katliamlara geçit vermeyeceğiz’ başlığı ile söyleşi gerçekleşti. Söyleşiye Maraş Katliamı tanıklarından uzun yıllar cezaevinde kaldıktan sonra yurt dışında mülteci olarak yaşamak zorunda bırakılan Araştırmacı yazar Aziz Tunç ile Bülent Kaya ve Betül Koca katıldı.

Söyleşi özgürlük, barış ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler için yapılan 1 dakikalık saygı duruşunun ardından başladı.

“KATLİAMLAR SİSTEMATİK”

Söyleşiye Skyp bağlantı kurularak katılan Araştırmacı-yazar Aziz Tunç şöyle konuştu:

“Katliamlar, sözünü etmiş olduğumuz Aralık ayında Maraş katliamı, cezaevi katliamı, Roboski Katliamı, ondan önce ve ondan sonra yaşanmış katliamların tamamı sistemli politikanın sürdürülmesidir. Katliamlar bize anlatıldığı gibi sıradan lokal herhangi bir tesadüfler sonucu ortaya çıkmış operasyonlar değildir. Devletin özellikle planlayıp örgütlediği ve gerçekleştirdiği, desteklediği sistematik yönetme araçlarıdır.”

“TEKÇİ GELENEK MARAŞ’TA ZUHUR ETTİ”

Panelist Bülent Kaya da Maraş Katliamı tanıklığına değinerek şöyle konuştu:

“Aslında hepimizin bildiği şeyleri birbirimize tekrar ederek kendimizi canlı tutmak istiyoruz. Bozulmamak için, bu açıdan da nicelikten çok niteliğin anlamlı olduğunu düşünüyorum. Olayın tanığı ve mağduru olan Azizi hoca Maraş Katliamı’nı yaşayan, bunu belgelendiren birkaç unsurdan biri. Olayları anlattı yer, zaman ve mekanda gösterdi. Belgelendirip ileriki kuşaklara aktarmada da önemli bir görev üstlendi. Hem olayın o tarihte yaşanmasını görerek, yaşayarak şahit oldum. İçinde olmamama rağmen Aziz hocadan da çok faydalandım. Geçen yıl da Maraş olaylarını resmeden Alevi Bektaşi Federasyonu olarak bir görsel argümanı çıkarttık. Bu katliam bir devlet katliamıdır. Maraş ’ta da başlamadı, tarihin derinliklerinde gelen katliamcı gelenek tekçi gelenek Maraş’ta zuhur etti.”

“KATLİAMLAR HALKLARA YÖNELİK ARTMAYA BAŞLADI”

“Yeni katliamlara geçit vermeyeceği” diyen AKA-DER Temsilcisi Betül Koca ise şunları söyledi:

“Bu daha kapı işaretlemeleri günümüzdeki patlayan bombaların aslında yeni katliam politikalarının da habercisi olduğunu düşünüyorum. Günümüzde saldırganlıklar, çeteleşmeler, katliamlar halklara yönelik giderek artmakta, bu nedenle biz bu katliamları hem Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun halkların imhası ve inkarı üzerine kurulduğunu hem de şu an Ortadoğu eksenli yaşanan savaşla Türkiye’nin bu savaştaki pozisyonu ile ve Kürtlerin enternasyonalist direnişleriyle de ilişkili olduğunu düşünüyoruz. Şöyle ki Ortadoğu’da yürütülen bir savaş var. Suriye savaşı her ne kadar adı Suriye savaşı diye anılsa da aslında git gide büyüyen ve gittikçe de dünya savaşı haline evrilen bir hal almaya başladı. Suriye savaşında çok ciddi barbarlıklara tanık olduk. Kafa kesmelere, Ezidi kadınlara tecavüz etmelere barbarlıklara tanıklık ettik. Şu an her ne kadar Suriye’den askerlerini çekmiş gibi görünse de hala bu pastadan paylarını almaya devam edecekler. Yani pençelerinin Ortadoğu’da olduğunu biliyoruz.”

Cebrail ARSLAN/ANKARA